image

PeyamaKurd - Macaristan’ın yeni Cumhurbaşkanı Katalin Novak, ilk yurt dışı ziyaretini Polonya’ya gerçekleştirdi.

Novak, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile Varşova'da bir araya geldi. Novak, “Biz Macarlar barış istiyoruz. Macaristan'da ve komşu ülkelerde savaşı değil, barışı kazanmak istiyoruz” dedi.

Andrzej Duda, Novak'ın ilk yurt dışı ziyaretini Polonya'ya yapmasının iki ülke arasındaki dostluğun göstergesi olduğunu ifade ederek, "Ülkelerimizde de benzer politikaları uygulayacağımıza inanıyorum. Bugün ikili olarak adil, demokratik dünyanın içinde bulunduğu sorunlarla ilgili konuştuk" sözlerini dile getirdi.

Novak ise, "İlk yurt dışı seyahatimin Polonya olması gerektiği benim için gayet açıktı. Ukrayna bugün Avrupa'nın kapılarını koruyor, orada masum insanlar ölüyor. Kurbanların yanında olmalıyız" dedi.

'Macarlar barış istiyor'

Katalin Novak, Ukrayna'daki savaş görüntülerinden derinden sarsıldığını kaydederek, "Putin'in saldırganlığını ve egemen bir devlete gerçekleşen silahlı saldırıları kınıyoruz. Biz Macarlar barış istiyoruz. Macaristan'da ve komşu ülkelerde savaşı değil, barışı kazanmak istiyoruz" sözlerini dile getirdi.