image

PeyamaKurd - Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Ukrayna ordusunun ihtiyaçları için ağır silah tedarikini sürdürme kararına Macaristan'dan tepki geldi. Macaristan Ulusal Meclisi Üyesi Csaba Dömötör, söz konusu kararın, Brüksel'in Rusya'dan enerji ve nükleer yakıta tam ambargo uygulama çağrısının çatışmadaki gerilimin daha da tırmanmasına yol açabileceğini kaydetti.

Resmi Facebook sayfasından bir açıklama yayımlayan Macaristan Ulusal Meclisi Üyesi Dömötör, AP’nin Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçları için ağır silah tedarikinin sürdürülmesine ilişkin kararının, ayrıca Brüksel'in Rusya'dan enerji ve nükleer yakıta tam ambargo uygulama çağrısının çatışmadaki gerilimin daha da tırmanmasına yol açabileceğini belirtti.

Açıklamasında, “Avrupa Parlamentosu’nun bu hafta kabul ettiği karar gerçekten çok ciddi iki nokta içeriyor" diyen Dömötör şu sözlere yer verdi:

"Yedinci maddeye göre Ukrayna'ya silah tedarikini artırmak ve hızlandırmak gerekiyor. Metinde belirli şeyler sıralanmış, daha fazla tank, zırhlı araç ve mühimmat. Bir sonraki adım savaş uçakları ve uzun menzilli füzeler olacak. Bu her şey olabilir, ancak bir barış çağrısı olamaz. Bunun askeri gerginliğe doğru büyük bir adım olması çok daha muhtemel."