image

PeyamaKurd - Terör konusunu gündeme getiren Almanya Dışişleri Bakanı Maas “Almanya’nın bir aşırı sağcı terör sorunu olduğunun artık kabul edilmesi gerektiğini” belirterek, toplumu da aşırı sağa karşı sokağa çıkmaya çağırdı. 

Maas yazısında Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’nin öldürülmesinin kendisini derinden sarstığını ifade ederek, “İkinci Dünya Savaşı’nın başlamasının üzerinden 80 yıl geçmişken politikacılar yine savundukları siyasi görüşleri için ve ülkemize bağlılıkları nedeniyle aşırı sağcı teröristlerin kurbanı oluyor. En trajiği ise; bu olayın ‘geliyorum’ demesiydi” sözlerine yer verdi. 

Alman Bakan Maas, Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) cinayetlerinin yıllarca aydınlatılamamasını, daha önce saldırıya uğrayan Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Henriette Reker ve Altena Belediye Başkanı Andreas Hollstein’ın son zamanlarda yine ölüm tehditleri almasının ve Lübcke’nin “tiksindirici bir nefretin hedefi olmasının” uyarı niteliğindeki felaket habercileri olduğunu vurguladı. 

Almanya’da 12 binden fazla şiddet eğilimli aşırı sağcının bulunduğunu dile getiren Maas, bunlardan 450’si hakkında yakalama kararı bulunmasına rağmen hala saklanmayı başarabildiklerini hatırlatarak, son yaşananların aşırı sağcı terörü görmezden gelenler için bir “uyanma çağrısı” olduğunu kaydetti.