image

PeyamaKurd - Libya İçişleri Bakanı Fethi Başağa, ülkenin batısındaki militanlara yönelik Türkiye destekli büyük bir operasyon yapmaya hazırlandıklarını duyurdu.

Libya’nın yeni yönetiminde başbakan olacağı konuşulan Fethi Başağa, ülkenin batısında büyük bir operasyona hazırlandıklarını ve bu operasyonun Türkiye destekli olduğunu kaydetti.

BM'nin Libya'da desteklediği yönetimin güçlü isimleri arasında gösterilen Libya İçişleri Bakanı, Avrupa Parlamentosu’na (AP) telefonla verdiği röportajda operasyon hakkında bilgi verdi.

“Libya’daki yabancı askerlerin çekilmesi kademeli olacak”

Fethi Başağa, AP’ye verdiği Röportajda, ülkedeki yabancı kuvvetlerin çekilmesinin kademeli olacağını kaydetti.

Rusya ve Türkiye'nin ülkedeki milyarlarca dolarlık kontratlarla ilgilendiği duyurulsa da Başağa, "Libya'nın Rusya'ya, paralı askerler ayrılırsa iş konuşmaya hazır olduğunu ilettiğini" hatırlattı.

“Biden’ın seçim zaferi ile umutlarımız yükseldi”

Başağa, ABD'nin yeni başkanı Joe Biden hakkında da açıklamalarda bulunarak, "Joe Biden'ın seçim zaferi ile umutlarımız büyük ölçüde yükseldi. Yeni yönetimin Libya'nın istikrarı ve uzlaşmasında büyük rolü olmasını umuyoruz" dedi.

Öte yandan ABD'nin batıda yapılacak operasyonu destekleyeceğini umduklarını belirten Başağa, "Türkiye zaten destek sözü verdi. Türkiye'nin desteğiyle büyük bir operasyona hazırlanıyoruz. ABD'nin Libya'ya sızan terörist unsurları bitirmemize yardımcı olacağını umuyoruz'' ifadelerini kullandı.