image

PeyamaKurd- Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan ziyaretini değerlendirdi. Lavrov yaptığı değerlendirmede, bu ziyaretin ABD tarafından kasıtlı yapıldığını ileri sürdü.

Myanmar’dan Çin-Tayvan arasındaki ziyaret gerginliğine değinen Sergey Lavrov, Nancy Pelosi'nin Tayvan ziyaretini, ABD'nin Ukrayna yaklaşımına benzeterek,

"Ziyaret, ABD'nin dokunulmazlığını herkese kanıtlama arzusunu yansıtıyor." ifadelerini kullandı.

Ziyaretten duyduğu rahatsızlığı dile getiren Rus Bakan, ziyaretin Washington'un Çin'i kızdırmak için kasıtlı bir girişimi olduğunu ileri sürerek, ABD'yi eleştirdi. Açıklamalarına devam eden Lavrov,

"Onları neyin harekete geçirdiği konusunda yorum yapmak istemiyorum. Ancak Washington'un Ukrayna'daki durumla ilgili aynı çizgisini yansıttığı konusunda hiçbir şüphem yok. Bu ziyaret, ABD'nin dokunulmazlığını herkese kanıtlama arzusunu yansıtıyor. Bunun Çin için ne anlama geldiği çok iyi bilinirken, birdenbire böyle bir sıkıntı çıkarmak için başka bir neden göremiyorum." dedi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Tayvan'ı kendi topraklarının bir parçası olarak gören Çin’in bütün itirazlarına rağmen, dün Tayvan ziyaretini gerçekleştirmiş, bu da ülkede öfkeye neden olmuştu.