image

PeyamaKurd - Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'ndaki genel siyasi müzakerelere katılan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ile ikili ilişkilere dikkat çekti.

76. BM Genel Kurul oturumunda gündemi değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Washington ile Moskova arasındaki ihtilaflı konulara dair açıklamada bulundu.

ABD kalkınma modelini dayattığına vurgu yapan Lavrov, "ABD Başkanı Joe Biden, geçtiğimiz günlerde kendi deyimiyle ‘diğer ülkeleri değiştirmek’ için artık askeri yöntemlere başvurmayacaklarını duyurdu. ABD’nin bir sonraki adımı atmasını ve yalnızca güç kullanımını değil, aynı zamanda kalkınma modelini dayatmanın diğer yöntemlerinden de vazgeçmesini bekliyoruz" sözlerine yer verdi.

Orta Doğu'da süren iç savaş ve krizlere dikkat çeken Lavrov şunları dile getirdi:

"Afganistan, Suriye, Libya, diğer sıcak noktalarda, tüm dış aktörlerden, toplumun kültürel ve medeniyetsel özelliklerini anlamak, insani yardımı siyasallaştırmayı reddetmek, ilgili ülkelerin tüm ana etnik, mezhepsel ve siyasi güçleri dahil geniş kapsayıcı iktidar organlarının oluşumuna yardım etmek bekleniyor."

Silah kontrolüne de değinen Lavrov, "İyi niyet varsa, silah kontrolünün geleceği konusunda karşılıklı olarak kabul edilebilir kararlara varmak oldukça mümkün" dedi.

Ayrıca Lavrov açıklamalarında şunları belirtti:

"Elbette zirvenin katılımcılarını Washington kendisi belirleyecek, bir ülkenin demokratik standartlara uygunluk derecesini belirleme hakkını gasp edecek. Aslında bu girişim oldukça soğuk savaş ruhuna uygun, tüm muhaliflere karşı yeni bir ideolojik haçlı seferi ilan ediyor. Demokrasi zirvesi, dünyayı ‘dostlar’ ve ‘düşmanlar’ olarak bölme yönünde atılan bir adım olacak."