image

PeyamaKurd - Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, Kuzey Kore ile Rusya arasındaki askeri işbirliğinin "yasa dışı ve haksız" olduğunu belirterek, uluslararası toplumun buna karşı daha sıkı birleşeceğini dile getirdi.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, Kuzey Kore-Rusya işbirliği ve ABD’nin New York kentinde düzenlenecek Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurul görüşmelerine dair değerlendirmelerde bulundu.

Kuzey Kore-Rusya askeri işbirliğinin Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarına ve diğer uluslararası yaptırımlara aykırı olduğu için “yasa dışı ve adaletsiz” olduğunu aktaran Yoon, “Uluslararası toplum böyle bir hamle karşısında daha sıkı bir şekilde birleşecektir” ifadesini kullandı.

Yoon, Pyongyang yönetiminin herhangi bir nükleer silah kullanmaya kalkışması durumunda ABD ve Güney Kore’nin “rejimin sonunu getirecek hızlı, ezici ve kararlı bir karşılık vereceğini” kaydetti.

Kuzey Kore’nin nükleer ya da füze tehdidine karşı Washington ve Seul’ün caydırıcılık ve karşılık verme kapasitesini de artıracağını belirten Yoon, iki ülke arasındaki “genişletilmiş caydırıcılığın” ortak bir sisteme dönüşeceğini aktardı.