image

PeyamaKurd - ABD’nin 46’ncı başkanlık yarışını kazanan Demokrat Parti adayı Joe Biden, yeni yönetimdeki kabinesini şekillendirmeye çalışırken Savunma Bakanlığı’na dikkat çeken bir ismi aday göstereceği öne sürüldü.

Buna göre Biden, Savunma Bakanlığı için terör örgütü IŞİD’le mücadelede Kürtlerin de yakından tanıdığı, eski Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı emekli Orgeneral Lloyd Austin'i aday gösterecek.

Austin, Ekim 2014'te IŞİD'in Rojava’da Kobani'ye yönelik saldırılarını püskürtmek için ABD önderliğindeki uluslararası koalisyonun hava operasyonları düzenlemesinde önemli rol oynadı.

Austin, o dönemde yaptığı açıklamada, koalisyonun hava operasyonları sonucu yüzlerce IŞİD mensubunun öldürüldüğünü ve Kürtlerin kaybettikleri toprakları geri almasına yardımcı olduklarını söylemişti.

Biden'ın cuma günü savunma bakanlığı adayını açıklayacağını duyurmasından kısa bir süre sonra Austin'i aday gösterdiği Amerikan basınına sızdı.

“ABD yasalarına göre…”

Austin, 2016’da emekli olduktan sonra Raytheon savunma şirketinde yönetim kurulunda görev aldı.

ABD’de yasa gereği bir kişi askerlik mesleğinden ayrıldıktan sonra 7 yıla kadar Savunma Bakanlığı’nda herhangi üst düzey sivil göreve atanamaz.

2016’da emekli olduğu için Austin’in bu yasal duruma karşı kongrenin 2017'de ABD Başkanı Donald Trump tarafından aday gösterilen Jim Mattis'e verdiği gibi muafiyet vermesi gerekiyor.

Birçok kongre üyesinin Austin'e bu bağlamda bir muafiyet vermek istemediği iddia ediliyor.

“Austin, Ortadoğu'yu çok yakından tanıyan bir isim”

Austin, atamasının kesinleşmesi halinde ABD'nin ilk Afrika kökenli savunma bakanı olacak.

2016 yılında ordudan emekli olan Austin, Ortadoğu'yu çok yakından tanıyan bir isim.

Austin'in CENTCOM komutanlığı dönemine Suriye'deki IŞİD’le mücadeleye damgasını vurdu.Austin, ilk etapta ABD'nin Suriye'deki silahlı muhaliflere destek ve eğitim vermesini öngören 500 milyon dolarlık "eğit-donat programını", daha sonra da IŞİD'le mücadele eden Kürtlere destek verilmesi süreçlerini yönetti.