image

PeyamaKurd- ABD’nin Rojava’da Kürtleri desteklemeye devam edeceğini aktaran ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Türkiye'nin "yuvasına geri dönmesinin" önemli olduğunu söyledi.

 ABD Başkanı Donald Trump ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Beyaz Saray’da yaptıkları ikili ve heyetler arası görüşmelerin sona ermesinin ardından kameralar karşısına geçen ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Rojava’daki sn durum, ABD’nin Kürtlere verdiği destek ve Türkiye’nin Rojava’da devam ettirdiği askeri harekata ilişkin konularda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kürtlere Desteğimiz Sürecek

ABD askerlerinin Rojava Kürdistanı’nın Kobanê bölgesinden bir hafta on gün içerisinde çıkacağını açıklayan ABD Savunma Bakanı Mark Esper, ABD’nin Suriye'deki askeri varlığını kademeli bir şekilde azaltarak bölgede 600 asker bulunduracaklarını açıkladı.

'Türkiye yuvaya dönmeli'

Türkiye’nin Rusya ile yakınlaşmasından duyulan rahatsızlığı dile getirmekten çekinmeyen ABD Savunma Bakanı Esper, Türkiye'nin "yuvasına geri dönmesinin" önemli olduğunu söyleyen Esper, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin yuvaya dönmesine ihtiyaç var. Kore savaşından Afganistan'a kadar uzanan yıllar boyunca bizim iyi bir müttefikimiz oldular. İlişkilerimizi geliştirmeye devam etmeliyiz. Özellikle de askeri düzeyde bunu yapmalıyız ki ilişkimiz bu zor dönemleri atlatabilecek güçte ve derinlikte olsun."