image

PeyamaKurd- Kürtler ve Sünnilerin yeni hükümet kabinesinde yer almaması halinde kurulacak hükümetin başarılı olamayacağını söyleyen Irak'lı Sünni Siyasetçi Xencer,  Kürtlerin katılım sağlamaması halinde Sunilerin de yeni hükümete destek vermeyeceğini söyledi.

Katıldığı bir televizyonunda programda Irak’ta Allavi tarafından kurulacak olan yeni hükümet kabinesin ilişkin açıklamalarda bulunan  Irak'lı Sünni Siyasetçi Xemis Xencer Ellawi'nin siyasi görüş ve usullerinin sakıncalı ve problemli olduğunu belirtti.

Xencer, Ellavi'nin yeni kabineyi kurma konusunda başarılı olacağına inanmadığını Ellawi'yi bu göreve getirmek isteyen taraflarında artık yaklaşım ve usullerinden rahatsız olduklarına değindi

‘Kürtler ve Sünniler olamazsa başarılı olamaz’

Kürtler ve Sünnilerin yeni hükümet kabinesinde yer almaması halinde kurulacak hükümetin başarılı olamayacağını söyleyen Xemis Xencer, Kürtlerin katılım sağlamaması halinde Sunilerin de yeni hükümete destek vermeyeceğini belirtti.

‘Kürtleri kulak ardı etmeye çalışmak büyük tehlikelere götürür’

Ellavi'nin de Heyder Ebadi'nin içine düştüğü hatayı tekrarlamak istediğini aktaran Xencer, Kürtleri siyaset arenasından kulak ardı etmeye çalıştığını ve bu durumun Irak'ı çok büyük tehlikelere sürükleyeceğini kaydetti.

Irak Parlamentosu bugün Ellavi'nin kurmak istediği hükümet kabinesine güvenoyu vermek için toplanması bekleniyor.