image

PeyamaKurd - Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Yürütme Kurulu Eş Başkanı İlham Ahmed, ABD'de Suriye Demokratik Güçleri (SDG) adına temaslarda bulunurken, ABD medyasına, bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin, Rojava Kürtlerine, 'İslamcılarla anlaşmaya varma ve birlikte çalışma/taviz verme' önerisi yaptığı iddiası ortaya atıldı.

Investigative Project'te John Rossomando imzasıyla yayımlanan haberde, 'Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Kürtlerden İslamcılara taviz vererek onlarla anlaşma yapma önerisinde bulundu' ifadeleri dikkat çekti. 

Ahval'de yer alan haberde şu detaylara yer verildi:

"Önce ABD, Türkiye'nin ABD müttefiki ve IŞİD'le savaşta kilit rol oynayan Kürtlere, Araplara ve Hıristiyan Süryanilere saldırmasının önünü açacak bir kararla Kuzey Suriye'deki özel güçlerini çekeceğini duyurdu şimdi de Dışişleri Bakanlığı, savunmasız durumdaki Kürtlerden, Türkiye'nin saldırısını destekleyen İslamcılarla birlikte çalışmasını talep ediyor.

DSM kaynaklarının verdiği bilgiye göre, üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, DSM liderleri ile geçen hafta yaptığı görüşme sırasında bu talebi dile getirdi. Kürtlere, politik açıdan Müslüman Kardeşler'in tahakküm ettiği Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (ETILAF) ile birlikte çalışmaları söylendi. Bu, Kürtlerin Suriye'nin geleceği üzerine yürütülen müzakerelerde söz hakkının olmayacağı ancak İslamcıların olacağı anlamına geliyor.

ETILAF, İstanbul merkezli bir yapı ve Türkiye çizgisine sadık, buna Kürtlerin Kuzey Suriye'de etnik temizliğini amaçlayan Türkiye saldırısını desteklemek de dahil. ETILAF, Suriye'nin Müslüman Kardeşleri üyeleri tarafından yönetiliyor ve Suriye için dini bir yönetimi destekliyorlar. Ayrıca Suriye'de el Kaide çizgisindeki cihatçıları da desteklemekteler.

Dönemin ABD Başkanı Obama, 2012 yılında ETILAF'ı, Suriye'de hiçbir zemine sahip olmamasına rağmen ülkenin meşru temsilcilerinden biri olarak tanıdı. Buna karşın, SDG, Türkiye'nin iki haftaki işgaline kadar Suriye'nin üçte birinin kontrolünü elinde bulunduruyordu.

Türkiye'nin saldırısını destekleyen ETILAF, '(Kürtler için), ulus aşırı terör örgütleri, bu bölgeleri kaos, şiddet ve terörizm için güvenli bir sığınak yapıyor' ifadelerini kullanmıştı.

DSM üyeleri ise, Dışişleri Bakanlığı yetkilisine, İslamcı yönetime sahip bir grup ile çalışamayacakları çünkü güvenilmez oldukları yanıtını verdi.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, görüşme hakkında yorum yapmaktan kaçındı."