image

PeyamaKurd - Koronavirüs (Kovid-19) aşılarının neredeyse yüzde 90'ının G20 ülkelerinde uygulandığını belirten Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Aşılardaki küresel eşitsizlik devam ettiği sürece insanlar ölmeye devam edecek" yorumunda bulundu.

G20 Dönem Başkanı İtalya ve Avrupa Birliği’nin ortaklaşa ev sahipliğinde Roma'da düzenlediği Küresel Sağlık Zirvesi'nde konuşan DSÖ Genel Direktör Ghebreyesus, aşı dağılım eşitsizliğine dikkat çekti.

Ghebreyesus, Dünya genelinde sadece dün 13 binden fazla insanın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybettiğini dile getirerek, "Yani her 1 dakikada 9 kişi öldü. Bugünün rakamları da yarının rakamları ve bir sonraki günün rakamları da aynı olacak" sözlerine yer verdi.

Ayrıca açıklamasında aşılardaki küresel eşitsizlik sürdükçe insanların ölmeye devam edeceği uyarısında bulunan Ghebreyesus, "Evet, Kovid-19 aşılarının hızlı gelişimi bilimin bir zaferidir. Ancak, (aşıların) adaletsiz dağılımları insanlık için bir başarısızlıktır" dedi.