image

PeyamaKurd- Sri Lanka geçici devlet başkanı olarak atanan Başbakan Ranil Wickremesinghe, ülke genelinde olağanüstü hal (OHAL) ilan etti. OHAL ilanı, gece yarısı resmi gazetede yayımlanarak kamuoyuna bildirildi.

Sri Lanka, mart ayının sonlarından bu yana, içinde bulunduğu mali duruma ve yakıt sıkıntısına yönelik protestolarını arttırdığı için Eski Başbakan Gotabaya Rajapaksa, geçen hafta ülkeden kaçmış onun yerine geçici olarak Ranil Wickremesinghe atanmıştı.

Dün gece itibari ile ekonomik krizle boğuşan Sri Lanka'da göreve yeni gelen geçici Başbakan Wickremesinghe, OHAL ilan etti. Resmi gazetede, Wickremesinghe'nin önlem olarak ülke genelinde OHAL ilan ettiği bilgisi paylaşıldı.

Resmi gazetede açıklanan OHAL kararının, kamu güvenliği, kamu düzeninin korunması, toplum hayatı için gereken malzeme ve hizmetlerin sürdürülebilmesi için alındığı bildirildi.

Ekonomik kriz, derinleşiyor

Şiddet olayları sonrası, ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve hükümet, protestolar sırasında kamu malına veya başkalarına zarar veren herkese ateş açılması talimatını vermişti. Ekonomik krizin batağındaki Sri Lanka'da protestocular, 9 Temmuz'da başbakanlık konutuna girip binayı ateşe vermişti.

Protestoların büyümesi sonucunda, Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa, 14 Temmuz'da elektronik posta yoluyla istifa mektubunu göndermişti.