image

PeyamaKurd - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron ile yaptığı telefon görüşmesinde Fransa liderinin dikkatini Ukrayna’nın Donbas’taki eylemlerine çektiği ifade edildi.

Görüşme ile ilgili açıklama yayımlayan Kremlin basın dairesine göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron telefonda görüştü, iki liderin ilgisi özellikle Ukrayna'daki iç çatışmaya yöneldi.

Kremlin'in yayımladığı açıklamada, “Fransız tarafının girişimi ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasında telefon görüşmesi yapıldı. Ukrayna'daki iç çatışmaya özel ilgi gösterildi. Ukrayna'nın güneydoğusundaki gerilimin tırmanması ile ilgili endişeler dile getirildi" sözlerine yer verildi.

Liderlerden Normandiya formatında işbirliğine vurgu

Kremlin açıklamasında, “Vladimir Putin, Kiev'in temas hattındaki durumu kasıtlı olarak daha da kötüleştiren, Minsk anlaşmalarının hükümlerini hiçe sayan kışkırtıcı eylemlerine dikkat çekti" denilerek, "Önceden varılan anlaşmaların Kiev yetkilileri tarafından titizlikle uygulanması, her şeyden önce de Donetsk ve Lugansk ile doğrudan diyalog kurulması ve Donbas'ın özel statüsünün yasal olarak düzenlenmesi ihtiyacına vurgu yapıldı" ifadesi kullanıldı.

Öte yandan görüşmede Macron’un Ukrayna Devlet Başkanı ile Paris'te yapılan son görüşmenin esasları ile ilgili bilgi aktardığı belirtilen açıklamasında, “Taraflar, Rusya ve Fransa’nın ‘Normandiya’ formatında yakın işbirliğini sürdürme meyillerini doğruladı" dedi.