image

PeyamaKurd - ABD ve İngiltere'nin Ukrayna'ya taşınabilir hava savunma sistemleri de dahil silah tedarik etme planlarının son derece tehlikeli olduğunu dile getiren Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bölgedeki gerilimi tırmandıracağını vurguladı.

Rusya'ya karşı İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ve ABD'li senatörlerin Ukrayna'ya silah tedarik edilebileceğine dair açıklamaları, Peskov'un günlük basın toplantısında gazeteciler tarafından gündeme getirildi.

Kremlin Sözcüsü Peskova açıklamalarında, Londra ve Washington'un planlarını 'son derece tehlikeli' olarak niteleyerek şu değerlendirmede bulundu:

"Tüm bunlar, sadece savunma değil, aynı zamanda saldırı amaçlı olan çeşitli silahların tedarikçilerinin Ukrayna topraklarında etkin hale gelmesiyle ilgili endişelerimizle uyuşuyor. Üstelik burada, taşınabilir hava savunma sistemleri de söz konusu. Bu sistemler, kullanımı uluslararası hukuk tarafından düzenlenen ayrı bir silah türü."

Ayrıca açıklamalarında söz konusu bu durumun son derece büyük bir tehlike arz ettiğini yineleyen Peskov, ABD ve İngiltere'nin tutumunun Avrupa'da gerilimin azalmasını sağlamayacağını belirtti.