image

PeyamaKurd - ABD ve NATO'nun "yalan bilgiler" ile Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginliği artırdığını ifade eden Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Kiev-Moskova ilişkilerine değindi.

Başkent Moskova'da gazetecilerle bir araya gelen Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginliğe ilişkin açıklamalare yer verdi.

Peskov açıklamalarında, ABD ve NATO'nun bu gerilimi artırdığına işaret ederek, "Gerilimin, ABD ve NATO'nun bilgi ve somut eylemleri ile artırıldığına dikkat çekmek istiyoruz. Burada tanık olduğumuz bilgi histerisini kastediyorum. Bu histeri, büyük miktarda yalan bilgilerle çerçevelenmiştir" sözlerine yer verdi.

Ayrıca Kremlin Sözcüsü, NATO tarafından yapılan açıklamaların "dostça olmadığını" dile getirerek şu değerlendirmede bulundu:

"NATO’nun askeri güçleri ve araçlarını doğu kanadında artırma yönündeki açıklamalarını duyuyoruz. Tüm bunlar, gerilimin artmasına neden oluyor. Bunlar Rusya yüzünden değil, NATO ve ABD yüzünden ve yaydıkları bilgiler nedeniyle gerçekleşiyor.

Bu tür eylemler ve sınırlarımızın yakınlarında artan NATO faaliyetleri, ülkemizin güvenliğinden sorumlu ordumuz tarafından göz ardı edilemez."