image

PeyamaKurd - Tüm Avrupa'yı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) ile ilgili açıklamalarda bulunan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, salgından kaynaklı ölümlerde İtalya'yı geçerek Avrupa'da ilk sıraya çıkmasıyla ilgili "henüz uluslararası karşılaştırmalar ve veriler bulunmadı" sözlerini kullandı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Kovid-19 tedavisinin ardından göreve döndükten sonra parlamentodaki ilk kez "Başbakana Sorular" oturumunda yer aldı.

Johnson açıklamalarında, İşçi Partisi lideri Keir Starmer'ın ölüm sayıları, bakımevlerindeki durum, test kapasitesi ve koruyucu ekipman eksikliği konularındaki eleştirilerinin hedefi oldu.  

Salgın ile ilgili Başbakana eleştirilerde bulunan  ana muhalefet lideri Starmer, hükümetin ölümlerin 20 binin altında kalmasının iyi bir sonuç olacağını söylediğini ancak 29 binin geçilmesiyle bir başarıdan söz edilemeyeceğini belirterek, İngiltere'nin Avrupa'da nasıl ilk sıraya çıktığını sordu.  

Bu soruya karşılık olarak Johnson ise her ölümün bir trajedi olduğunu ve Starmer'ın "dehşet verici istatistiklere" dikkat çekme hakkı bulunduğunu dile getirdi.

Boris Johnson,  "İstediğimiz sonuca varmamızı sağlayacak uluslararası karşılaştırmalar ve veriler henüz yok" iddiasında bulunarak, "Elbette aldığımız kararlara ve farklı kararlar almış olmamız gerekip gerekmediğine bakacağımız bir zaman olacak" ifadelerine yer verdi.

Ayırca İngiliz hükümetin kişisel koruyucu ekipmanların tedariki ve dağıtılmasıyla ilgili sorunlar yaşadığını kabul eden Başbakan, bunun "öfkelendirici" olduğunu ancak yerli üretimin arttığını da belirtti.