image

PeyamaKurd - Beyaz Saray’da basına açıklamada bulunan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, yeni tip Koronavirüsle (Kovid-19) mücadelenin koordinasyonu için Beyaz Saray bünyesinde kurulan Kovid-19 ile Mücadele Görev Gücü'nün 25 Mayıs'taki "Memorial Day"de dağıtmayı düşündüklerini ifade etti. 

Pence, Beyaz Saray bünyesinde salgına karşı yürütülen mücadelenin sorumluluğunun yakın zamanda ABD Federal Acil Durum Yönetim Ajansı’na (FEMA) devredileceğini belirterek, Kovid-19 ile Mücadele Görev Gücü'nün dağıtılacağına ilişkin basında çıkan iddialara cevap verdi. 

Mike Pence, Kovid-19 ile Mücadele Görev Gücü üyeleri ile yaptığı toplantıda,"Kovid-19 Görev Gücü'nün dağıtılmasını düşünüyoruz ve bu ekibin görevinin tamamlanması için hangi tarihin uygun olacağı konusunda görüşüyoruz" ifadesini kullandı. 

Basının sorularını da yanıtlayan Pence, ABD'deki sosyal mesafe de dahil virüse karşı alınan önlemlerin bir süre daha devam edeceğini belirterek, görev gücünün 25 Mayıs'taki Memorial Day'de ya da haziran başında dağıtılabileceğini dile getirdi. 

Pence, Görev Gücü sayesinde ülkede virüse karşı güçlü bir mücadele verildiğini kaydederek, "Salgının yayılma hızını yavaşlattık, vaka ve ölüm artışlarında platoya geldik" sözlerine yer verdi.