image

PeyamaKurd - Basına açıklamada bulunan Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin Koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede il dönemi tamamladığını dile getirdi. 

Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, video konferans aracılığıyla katıldığı Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Koca, basına yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

- Türkiye virüse karşı mücadelede ilk dönemi tamamladı  

- 29 Nisan 2020 Koronavirüsle mücadelemizde birinci dönemi geride bıraktığımız tarihtir. İyileşen vaka sayısı ile toplam vaka sayısı arasındaki fark azalıyor  

- Bu hafta ilk kez iyileşen hasta sayımız mevcut Koronavirüs hasta sayımızı aştı.  

- Koronavirüsle mücadelemizin ikinci döneminde, yeni dönemin ilk günlerindeyiz. Tedbirlere uymak başarının garantisidir.  

- Şimdi yaşama alanımız genişliyor fakat aynı tedbirleri geniş bir alan için uygulamaya devam ediyoruz. Tedbiri elden bırakmamamız gerekiyor. 

- Sonuçlar, tanı ve tedavideki başarı, salgını kontrol altına aldığımızın kanıtlarıdır.  

- Yeni dönem tedbirlerle özlemlerin sentezidir.  

- Türkiye'de salgın mevcut şartlarda kontrol altına alınmıştır.  

- 2020 öncesi anlamında normal hayata dönüş fikri bütün dünyada yanlış bulunmaktadır. Bugüne kadar 'normale dönüş' ifadesi kullanılsa da, aslında normale dönmüyoruz. Yeni hayatın normallerini oluşturuyoruz.  

- Birinci dönemde hedefimiz hastalığı kontrol altına almaktı. İkinci dönemde hastalığın önündeki fırsatları ortadan kaldırmaktır. Yeni döneme isim vermeyi yararlı buluyoruz. Bu isim 'kontrollü sosyal hayattır.  

- Hiç tanımadığımız bir taşıyıcıdan virüs alabiliriz. Salgın kontrol altına alınmıştır ama virüsle ilgili gerçekler değişmedi. Eviniz hala en güvenli ortamdır. 

- Test kapasitesini arttıracağız, filyasyon kurallarını yerine getirmeye devam edeceğiz.