image

PeyamaKurdDünya Sağlık Örgütü (DSÖ) aşı hazırlanana kadar, tüm dünyada ülkelerin koronavirüsün “ikinci ya da üçüncü dalgasına” hazırlıklı olmaları gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. 

DSÖ Avrupa Ofisi Başkanı Dr. Hans Kluge, Avrupa’nın zirveyi aşmaya yönelik olumlu belirtilere rağmen pandeminin hala “gayet pençesinde” olduğunu söyledi. 

Kluge “Kovid-19 yakın bir zamanda yok olmayacak” diye ekledi. 

Açıklama Oxford Üniversitesi’nin, Birleşik Krallık’ta şu anda denenmekte olan Kovid-19 aşısı adayının geliştirilmesi, üretimi ve büyük ölçekli dağıtımı için ilaç devi AstraZeneca’yla ortaklık kurduğunu duyurmasının ardından geliyor. 

DSÖ Avrupa’nın bilgilendirme toplantısında konuşan Dr. Kluge şu ifadeleri kullandı: 

”Farklı ülkelerde çok net gördüğümüz şeylerden biri, en iyi sağlık sistemlerinin bile ezilme ve mahvolma hızı. Yani bu aşamada çıkarılması gereken en büyük ders, sağlığın gerçekten politik gündemin zirvesinde olmayı hak etmesiydi. 

Sağlık ekonominin itici gücüdür; şimdi gördüğümüz şey sağlık olmadan ekonominin olmadığıdır. Sağlık olmadan ulusal güvenlik olmaz. Ortak çabalarımızla pandemiden çıktıktan sonra, bu asla unutulmaması gereken bir derstir.”