image

PeyamaKurd - KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, Medyascope'da Ruşen Çakır'ın programına konuk olarak katıldı.

Ağırdır, 23 Haziran'da yeniden yapılacak olan İstanbul seçimlerinde AKP’nin önünde iki engel olduğunu ifade ederek şu sözleri dile getirdi:

"AKP'nin temel stratejisi açık: Muhalefet blokundan kimsenin oyunu alamayacaklarını biliyorlar. Oradan oy çalmak gibi bir meseleleri olduğunu da sanmıyorum. Bütün strateji seçime gitmeyen ya da geçersiz oydaki seçmen. İkisinin toplamı yüzde 19. Yani yüz oy üzerinden 19 oy. 19 oydan maksimumunu almak ve sandığa götürmek meselesi. 

İki ya da üç handikapları var. Handikapları ne? Tüm İstanbul seçimi etrafındaki tartışmanın ve YSK'nin kararının ürettiği bir adalet duygusu zedelenmesinin, tıpkı daha önce 7 Haziran öncesinde olduğu gibi, muhafazakar seçmen günah korkusunun bazı şeylere engel olmadığını, hukuk, şeffaflık gerektiğini anlamıştı ve onun bir tepkisiydi.

Şimdi de bir adalet duygusu zedelenmesi olduğunu sanıyorum. Nasıl ki seçimden önce 'AKP nasıl sahicilik yitimi yaşıyor' demiştim, şimdi AKP seçmeninde adalet duygusunda zedelenme olduğunu sanıyorum. Bir bunu tamir etme meseleleri var.”