image

PeyamaKurd - Suriye'deki savaşa askeri bir çözüm olmadığını vurgulayan ABD ile IŞİD Karşıtı Koalisyon'un bazı üyeleri, Birleşmiş Milletler (BM) üzerinden siyasi çözüm çabalarına destek vereceklerini bildirdi.

IŞİD'e yönelik yayınlanan ortak bildirinin ardından Suriye'ye yönelik ABD, Mısır, Fransa, Almanya, Ürdün, Suudi Arabistan ve İngiltere Dışişleri Bakanları, Washington'da düzenlenen IŞİD Karşıtı Koalisyon Dışişleri Bakanları ikinci bir ortak açıklama yayımladı.

Bu açıklamayada Suriye'deki savaşın askeri bir çözümünün olmadığına belirtilerek, BM Güvenlik Konseyinin (BMGK) 2254 numaralı kararı ve diplomasi ve uluslararası kararlar doğrultusunda BM çabalarına destek verileceği ifade edildi.

Suriye'ye yönelik tüm tarafların savaşı bitirme çağrısı yapıldığı açıklamada, "Bölgeyi istikrarsızlaştırmak ya da askeri bir çözüm aramak isteyenlerin yalnızca bölgedeki gerilimi tırmandıracağı ve çatışma riskini artıracağına en güçlü şekilde inanıyoruz. Çabalarımızı devam ettirmeye ve BMGK'nin 2254 numaralı kararıyla tutarlı bir siyasi çözüm bulma konusunda kararlıyız" sözlerine yer verildi.