image

PeyamaKurd - ABD’nin öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon güçleri Musul eyaletinde 7 terör örgütü IŞİD teröristini öldürdü. 

Operasyon ile ilgili açıklamada bulunan kaynak, “Uluslararası Koalisyon Ortak Harekat Komitesi’nin emriyle, Ninova’nın güneybatısındaki mağaralardan birini hedef alan hava saldırıları gerçekleştirdi. Saldırı sonucuna 7 IŞİD teröristi öldürüldü” sözlerini kullandı. 

Konuyla ilgili Terörle Mücadele Dairesi Başkanı Abdulvehhab es-Saadi’nin IŞİD’le mücadelede bir sonraki stratejinin Uluslararası Koalisyon ile koordinasyona dayalı olduğunu açıklamasından bir gün sonra Silahlı Kuvvetler Komutanı Albay Yahya Resul, Bağdat’ın Uluslararası Koalisyon’a ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi. 

Açıklamada bulunan Albay Yahya Resul, koalisyon ile ilgili olarak şu ifadelere yer verdi: 

“Bağdat, Iraklı güçleri zorlukları aşmak üzere eğitmek ve donatmak için Uluslararası Koalisyon güçlerinin varlığına ihtiyaç duyuyor. Koalisyon güçlerinin varlığını sürdürmesi veya ülkeden çıkması Irak hükümetinin onayına tabidir. 

Koalisyon güçleri hükümet kararıyla geldi. Irak’ın sahada Koalisyon savaşçılarına ihtiyacı yok. Ancak yine de Silah Kuvvetlerin kapasitesini arttırmak, eğitmek ve donatmak için ayrıca askeri sistemlerin inşasını tamamlamak anlaşma ve zaptlar imzalaması gerekiyor." 

IŞİD operasyonu ise, Irak ve Koalisyon güçleri arasındaki gelecekteki ilişkiyi belirlemek ve aralarında imzalanan güvenlik anlaşmasını yeniden gözden geçirmek için Bağdat ile Washington arasında stratejik bir diyalogun başlamasından bir aydan az bir süre kala gerçekleştirildi.