image

PeyamaKurd - Irak’ta yaşanan gerilime ilişkin açıklamada bulunan ABD öncülüğündeki IŞİD Karşıtı Uluslararası Koalisyon, Irak'ta tırmanan gerilim üzerine ülkedeki eğitim faaliyetlerini askıya aldığını duyurdu. 

Yazılı açıklamada bulunan Koalisyon Birleşik Görev Gücü, Hizbullah Tugayları (Ketayib Hizbullah) örgütünün koalisyon kuvvetlerinin konuşlu olduğu üsleri hedef aldığı hatırlatılarak, önceliklerinin IŞİD ile mücadele eden koalisyon personelini korumak olduğu belirtti. 

Irak’taki faaliyetlerine yönelik açıklamada bulunan Koalisyon, "Şu anda tamamen koalisyon kuvvetlerinin konuşlu olduğu üsleri korumaya odaklandık. Bu da bizim ortaklarımızın eğitim faaliyetlerini yürütme ve IŞİD ile mücadelede onlara destek verme konusunda kapasitemizi sınırlandırmıştır. Bu yüzden gözden geçirmek üzere tüm faaliyetlerimizi askıya aldık" sözlerini kullandı. 

Yapılan açıklamada koalisyonun Irak halkının ve hükümetinin güçlü bir ortağı olduğu belirtilerek, tüm dikkatlerini IŞİD’le mücadeleye tekrar çevirmeye hazır oldukları dile getirildi.