image

PeyamaKurd - ABD Merkez Komutanlığı'na bağlı terör örgütü IŞİD ile Mücadele Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay Wayne Marotto, Irak ve Suriye’de bulunan müttefikleri için istihbarat ve hava desteğine devam edeceklerini açıkladı.

Marotto, “240 binin üzerinde Iraklı güvenlik unsurunu eğittik, Suriye’de ortaklarımıza istihbarat ve hava desteğine devam edeceğiz” dedi.

Marotto, ABD Başkanı Donald Trump’ın kararıyla Irak’tan çekilen ABD askerlerinin, Koalisyon Ortak Kuvvetleri’nin IŞİD ile mücadelesi üzerinde çok az etkiye sahip olduğunu aktardı.

Konuyla ilgili olarak Marotto şu ifadelere yer verdi:

“DAEŞ ile mücadelede ABD’nin Uluslararası Koalisyon Kuvvetleri bünyesindeki Amerikan kuvvetleri sayısını 3 binden 2 bin 500 seviyelerine düşürmesinin, Koalisyon Kuvvetleri’nin Irak ve Suriye’de IŞİD’i mağlup etmek için yürüttüğü görev ve operasyonlar üzerinde önemli bir etkisi olmayacak.”

“Iraklı kuvvetler kendi operasyonlarını bağımsız yürütüyor”

Marotto, Iraklı güçlerin koalisyondan bağımsızlığına vurgu yaparak Uluslararası Koalisyon Güçleri Komutanlığı’nın Irak güçlerinin muharip kuvvetler olmadığını, aksine Irak kuvvetlerinin kendi operasyonlarını bağımsız olarak yürüttüğünü, Irak kuvvetlerinin operasyonlarını tamamlaması için Uluslararası Koalisyon Güçleri’nin onlara destek verip tavsiyede bulunduğunu belirtti.

“Koalisyon, Irak güvenlik güçlerinden 240 binin üzerinde üyesine eğitim verdi”

Sözcü, Uluslararası Koalisyon Güçleri’nin Irak güvenlik güçlerinden 240 binin üzerinde üyesine eğitim vererek operasyonları başarılı bir şekilde yürütmelerini sağladığını belirterek, “Koalisyon Güçlerinin saha operasyonlarında onlara eşlik etmek yerine, Irak kuvvetlerine yol gösterici rolü oynayacağına, bunun ise eğitimden tavsiye verme aşamasına geçmek anlamına geldiğini” ifade etti.

Uzmanlar, Irak’taki ABD güçlerinin sayısının azaltılmasının, IŞİD’in Irak’ta özellikle kurtarılmış bölgelerde daha spesifik saldırılar gerçekleştirmek için uyuyan hücrelerini yeniden harekete geçirme ihtimali üzerinde duruyor.