image

PeyamaKurdAlman Spiegel, Türkiye'nin istihbarat verilerine erişiminin ABD'nin bölgeden çekilmesini müteakip Rojava'ya Yönelik Askeri Harekatı'nın başladığı 9 Ekim'de askıya alındığını duyurdu.

Habere göre, ABD'nin uluslararası koalisyon tarafından Suriye'de yürütülen IŞİD'le mücadele operasyonu hakkındaki istihbarat bilgi ve verilerini Türkiye'yle paylaşmayı durdurduğu belirtildi.

Konuyla ilgili Alman Spiegel Online'da yayınlanan habere göre ABD'nin kararı gereği Türkiye artık Katar'daki El Ubeyd Hava Üssü'nden uluslararası koalisyon tarafından IŞİD'le mücadele operasyonu hakkındaki istihbarat almıyor.

Türkiye'nin istihbarat verilerine erişimi engellendi

Haberde, Türkiye'nin istihbarat verilerine erişiminin ABD'nin bölgeden çekilmesini müteakip Rojava'ya Yönelik Askeri Harekatı'nın başladığı 9 Ekim'de askıya alındığı kaydedildi.

Öte yandan Türk ordusunun uçak, uydu ve İHA'larla toplanan verileri Kürt güçlere yönelik harekatı planlamak için kullanabileceği endişesiyle böyle bir karar alındığını kaydeden Spiegel, "Pentagon'un bu adımı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a atılan bir tokat niteliğinde" sözlerine yer  verdi.

Ayrıca Spiegel, Suriye ve Irak hava sahasında keşif uçuşları yapan Alman ordusunun Türkiye'ye duyulan güvensizlik nedeniyle Tornado uçaklarıyla elde ettiği görüntüleri artık koalisyonla paylaşmadığını da açıkladı. 

Bu arada  Uzmanlar, ABD'nin bu kararla Türkiye'yi uluslararası koalisyondan fiilen çıkardığı görüşünü dile getirdi.