image

PeyamaKurd - Yemen hükümetini desteklemek üzere kurulan Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, İran destekli Husiler tarafından atılan ve Suudi Arabistan'daki Abha Havalimanı'nı hedef alan bomba yüklü bir İHA'nın düşürüldüğünü açıklarken Yemen ordusu Marib'de operasyon gerçekleştirdi.

Yemen'de İHA'nın düşürüldüğü yer hakkında bilgi verilmezken, Husilerin İHA'larla sivil yerleşim bölgelerini kasıtlı ve sistematik bir şekilde hedef aldığı belirtildi.

Ülkedeki basın kuruluşlarının haberine göre, Marib kentinde Heylan, El-Mahdara ve Sarvah cephelerinde Husilerin saldırılarının ardından geniş çaplı operasyon başlatıldığını bildirdi.

Bölgede sıcak çatışmaların yaşandığı cephelerde, Husilerin iki saha komutanın ve çok sayıda Husi milis hayatını kaybetti.

İran destekli Husiler, son zamanlarda genellikle Suudi Arabistan hava savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilen orta ve uzun menzilli balistik füzelerin yanı sıra SİHA'ları da kullanarak, Cazan ve Abha Havalimanları başta olmak üzere ülkenin bazı bölgelerini hedef alıyor.