image

PeyamaKurd - Uluslararası Koalisyon Güçleri'nin, Heseke’deki cezaevine düzenlenen terör örgütü IŞİD saldırısını bastırmak için çok sayıda tank ve zırhlı araç takviyesi yaptığı ifade edildi.

Bölgeden gelen bilgiler ve görüntülere göre; Heseke’deki Sinae Cezaevi’ndeki saldırı sonrası cezaevinin bir kısmı teröristlerinin kontrolüne geçti. DSG ile IŞİD teröristleri arasındaki çatışmaların ise hala devam ettiği gelen bilgiler arasında yer alıyor. 

Ayrıca kaynaklar, Demokratik Suriye Güçlerinin (DSG) güçlerinin isyan çıkan hapishaneyi kuşatma altına aldığını, çevredeki sivil yerleşim yerlerinin ise boşaltıldığını aktardı.

Diğer yandan cezaevindeki isyanın bastırılması ve kontrolün yeniden sağlanması için Uluslararası Koalisyon hava saldırıları düzenledi, çok sayıda tank ve zırhlı araç bölgeye gönderildi. 

Ayrıca PeyamaKurd'e gelen bilgilere göre ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının, Haseke semalarında “Terör eylemlerini bize ihbar edin” yazılı broşürler attığı ifade edildi.


Sinae (Guwêran) Cezaevi’nde 48 ülkeden 4 bin IŞİD'li terörist tutulurken, cezaevi Rojava’da IŞİD’lilerin tutulduğu en büyük cezaevi olarak biliniyor.