image

PeyamaKurd- Terör örgütü IŞİD karşıtı uluslararası koalisyon, Suriye'nin Deyrezor vilayetinde bir camiye gerçekleşen hava saldırısında onlarca sivilin hayatını kaybettiği iddiasını yalanlayarak bir açıklama yayınladı. Koalisyon, caminin IŞİD terör örgütü tarafından kullanıldığını ve burada sadece teröristlerin öldürüldüğünü duyurdu.

Koalisyon açıklamasında olanlar reddedilerek, Deyrezor vilayetinde bulunan söz konusu caminin IŞİD tarafından koalisyon güçlerine ve müttefiklerini saldırılar planlanan bir karargâh olarak kullanıldığı ifade edildi.

Koalisyon sözcüsü Albay Sean Ryan, “IŞİD’in camiyi bu şekilde kötüye kullanması, savaş yasalarını ihlal ettiğinin bir diğer biçimidir. Bu durum camiyi geçerli bir askeri hedef kılmıştır” ifadelerini kullandı. Ryan’ın açıklamasına göre, Perşembe günü düzenlenen saldırıda 12 IŞİD’li terörist öldürüldü. ABD’li sözcü, camiyi içeride ne zaman sadece militanların bulunduğunu bilecek derecede izlediklerini söylemekle birlikte, ‘güvenilir buldukları sivil ölüm iddialarını’ da araştıracaklarını söyledi.