image

PeyamaKurd - Yemen’de ulusal ordu ile İran destekli Husi milisler arasında yaşanan çatışmada çok sayıda milis unsurunun öldürüldüğü belirtildi.

Husi milislerin Pazar günü Marib'in batısındaki Yemen Ulusal Ordusu mevzilerine yönelik en şiddetli eş zamanlı saldırılardan birini başlattığını duyuran Yemen askeri kaynakları, bu saldırıların Arap Koalisyonu Hava Kuvvetleri’nin desteğiyle geri püskürtülerek çok sayıda Husi unsurunun öldürüldüğünü ve yaralandığını bildirdi.

Şarkul Avsat’ta yer alan habere göre, İran destekli grup, yaklaşık 10 gündür Marib'in batısı, kuzeybatısı ve güneyindeki yoğun saldırılarına yeniden başladı. Husiler, Yemen hükümetinin ülkenin kuzeyindeki en önemli kalesi olan petrol bölgesini kontrol etmeyi umarak bu saldırılara yüzlerce yeni üyesini seferber etti.

Askeri kaynaklara göre, El-Kesara, el-Muşeccah ve Sırvah cephelerinde tanık olunan şiddetli çatışmalar yaklaşık 9 saat sürdü. Saldırılar sonucu Husi saflarında ölüler ve yaralanmalar kaydedilirken, onlarca unsur ise esir alındı.

Haberde Husi milislerin bölgeyi terk etmesinden dolayı milislere ait cesetlerin çoğunun halen çatışma alanında olduğu belirtildi.