image

PeyamaKurd - Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay Wayne Marotto, Beşar Esad yönetimi ve Rusya’ya yakın basın kaynaklarından sürekli ortaya atılan “ABD Suriye’den petrol ve tahıl çalıyor” iddialarına yanıt verdi.

Marotto sosyal medya hesabı üzerinden yayımladığı mesajda, ABD kuvvetlerinin uluslararası hukuk ve Birleşmiş Milletler (BM) kararları kapsamında Suriye’de Demokratik Suriye Güçleri (DSG) kuvvetleri ile birlikte terör örgütü IŞİD’e karşı mücadele etmek için bulunduğunu hatırlattı.

Koalisyon sözcüsü paylaşımının devamında, Koalisyon’a ait konvoyların Irak’tan Suriye’ye ikmal seferleri yapmak için takviye yaptığını belirterek şu ifadelere yer verdi:

“ABD kuvvetlerinin Kuzeydoğu Suriye'den petrol/buğday çaldığı dezenformasyonunun hiçbir gerçeği yok. ABD Kuvvetleri, Kuzeydoğu Suriye'de yeni tesisler inşa etmiyor, ancak şu anda kullanılan tesisleri sürekli olarak iyileştiriyor.”

Suriye rejimi ve Rusya’ya yakın basın kaynakları uzun süredir ABD güçlerinin özellikle Rojava'dan petrol ve buğday sevkiyatı yaptığını iddia ediyordu.