image

PeyamaKurd - Uluslararası Koalisyon’un, Bağdat yönetimine terör örgütü IŞİD’İn, Irak’ta 11 bölgede saldırı hazırlığı içinde olduğu bilgisini verdiği ifade edildi.

IŞİD’in şimdiki etkisinin 2014 yılındaki gibi olmadığını belirten Iraklı yönetici ve gözlemciler, örgütün buna rağmen terör eylemleri yapabileceği ve El Kaide gibi hareket edebileceğini kaydediyorlar.

IŞİD’in bölgedeki varlığıyla ilgili geçtiğimiz günlerde bir takım açıklamalarda bulunan Iraklı yetkililer, örgüte karşı yüzde yüzlük bir başarının söz konusu olmadığını belirtmişlerdi.

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi ve Kürt yetkililer de örgüte karşı başarının henüz tam olarak bitmediği görüşünde.

Konuya ilişkin Al Arab Al Jadeed internet sitesine konuşan Irak İçişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, “IŞİD’e karşı mücadele son bulmuş değil. Iraklı yöneticiler de gerçeğin farkında. Örgütün bir kısmı şu anda uyuyan hücre pozisyonunda ve örgüt ‘Hilafet Devleti’ hayali kuruyor” ifadelerini kullandı.

Koalisyon’un IŞİD’le mücadele konusunda Iraklı yetkilileri bilgilendirdiğini belirten yetkili, “Koalisyon’un bize aktardığı bilgilere göre terör örgütü IŞİD, Irak’ın 11 il ve ilçesinde saldırı hazırlığı yapıyor” diye konuştu.