image

PeyamaKurdIŞİD Karşıtı Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay Myles B. Caggins, ‘Koalisyonun kuruluş amacı Peşmerge ve Irak güçlerine destek vermek’ dedi.

IŞİD’le mücadelede Peşmerge ve Iraklı güçlerinin işbirliğinde destek vermek koalisyonun kuruluş amaçlarından biri diyen Albay Caggins, Iraklı yetkililerin birçok kez kendilerine bu talebi ilettiğini söyledi.

ABD’nin Irak’ta kalıp kalmayacağı için ise Caggins, “Koalisyon’da sadece ABD yok, birçok ülke daha var ve Irak’ta kalınmaya devam edilecek” dedi.

‘Iraklı yetkililer, Peşmerge ve Irak güçleri arasından işbirliğinden yana’

Koalisyon sözcüsü Caggins, koalisyon’un 2014 yılında Erbil ve Bağdat’ta birer üssü olduğunu, Erbil’de Peşmerge’yle, Bağdat’ta da Iraklı güçlerle koordinasyon kurulduğunu belirterek, “Peşmerge ve Irak Anti-terör güçleri Musul’u birlikte aldı. Birçok operasyonda daha Peşmerge federal hükümet güçleriyle birlikte hareket etti ve insanları IŞİD teröründen kurtardı. Bu tür bir işbirliği ve koordinasyonun varlığı, Koalisyon’un temel amaçlarından biridir. Geçtiğimiz hafta da Iraklı yetkililer açık bir şekilde Peşmerge ve Iraklı güçler arasında işbirliği olmasını istediklerini açıkladı” ifadelerini kullandı.

‘Koalisyon Irak’ta kalmaya devam edecek’

Uluslararası Koalisyon’un, Irak hükümetinin çağrısı ve talebi üzerine Irak’ta kalmaya devam edeceğini söyleyen Caggins, IŞİD’le mücadelede Peşmerge ve Irak ordusu ile diğer güvenlik güçlerine destek vermeye devam edeceğini aktardı.

‘Tekrar başlamak için görüşüyoruz’

Albay Caggins açıklamasında ayrıca Peşmerge Bakanlığı ve Iraklı güçlerin talebi üzerine salgın tehlikesi nedeniyle eğitimlerini durdurduklarını, eğitimlerin tekrar başlaması için görüşmelerinin sürdüğünü belirtti.