image

PeyamaKurd - Türkiye'nin, Rojava’ya yönelik askeri harekatı beraberinde ‘ırkçı söylemleri, askeri selamlamaları, savaşı öven’ durumları da getirdi. Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı da askeri harekata destek adına camilerde hutbe okuttu. Hutbeler sadece Türkiye'de değil, aynı zamanda Avrupa'daki Türkiye'ye bağlı camilerde de okutuldu.

‘Allah’ı savaşa karıştırmayın’

Bu uygulamaya Kiliselerden camilere "Allah'ı savaşa karıştırmayın" tepkisi geldi ve çağrı yapıldı. 

Çağrı ise Almanya kanadından geldi. Alman Katolik kiliselerinin çatı kuruluşu, Diyanet'in talimatıyla Almanya'daki camilerde Fetih suresi okutulmasını eleştirdi. Piskoposlar, "Biz Hristiyanlar tarihimizdeki acı deneyimlerden ders çıkardık" dedi.

Alman Piskoposlar Konferansı Dinlerarası Diyalog Alt Komisyonu Başkanı olan Georg Bätzing, Diyanet'in talimatıyla Almanya'daki camilerde de Türk ordusunun Suriye'de zafer kazanması için dua edilmesini eleştirdi.

‘Barış dini ilan edilen İslam, kötüye kullanılmamalı’

DW Türkçe'nin haberine göre, Bätzing Almanya'da operasyonun ardından Kürtler ve Türkler arasında artan gerginlik ve olaylar nedeniyle tarafları ılımlı olmaya davet etti. "Zafer duaları bu çatışmaya dini bir patlama gücü yüklüyor. Dinin vermemesi gereken bir meşruluk kazandırıyor" dedi.

Psikopos Bätzing, "İnananları tarafından barış dini olarak ilan edilen İslam, insanları savaşa cesaretlendirmek için kötüye kullanılmamalı" sözlerini dile getirerek Almanya'daki Müslüman derneklerindeki yetkililerin 'camilerinin nifak değil barış ve uzlaşı mekanı olması' konusunda sorumlu olduğunu belirtti.

Piskopos, "Almanya ve dünyanın diğer bölgelerindeki Hristiyanların, tarihteki korkunç dönemlerde çok acı deneyimler yaşadığını ve tam da bu nedenle silahlı çatışmaların Tanrı'ya mal edilmemesi gerektiğine inandıklarını" kaydetti.

Ne olmuştu?

Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Rojava operasyonunda yaşamını yitiren bir askerin ailesini ziyaret ettiği sırada operasyonun başarıya ulaşması için camilerde sabah namazlarında Fetih Suresi okuttuklarını açıklamıştı.