image

PeyamaKurd - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidar partisine Gare operasyonu üzerinden tepki gösterdi.

Erdem Sevgi'nin Cumhuriyet'te yer alan haberine göre, CHP’nin Kılıçdaroğlu başkanlığında basına kapalı olarak gerçekleştirdiği toplantıda, kurmayların, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta söz ettiği ancak açıklamadığı müjdenin Gare operasyonuyla ilgili olduğu iddialarını anımsatması üzerine Kılıçdaroğlu, “Siyasetçinin devlet adamı olup olmadığı burada belli olur. Rahmetli Bülent Ecevit, Apo’nun yakalandığını ve Türkiye’ye getirileceğini Rahşan Hanıma bile söylememişti” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Kılıçdaroğlu’nun toplantıda yaptığı konuşmada, PKK’nin yıllardır elinde olduğu ortaya çıkan ve Gare operasyonu esnasında öldürülen 13 Türk personel için, "Devlet bu durum için kaç yıldır neden bir şey yapmadı? Şimdi bu çıkışı neden yaptılar?" diye sordu.

Ayrıca Kılıçdaroğlu'nun Gare’de gerçekleştirilen askeri operasyonla ilgili, “Büyük bir acı yaşıyoruz, 13 vatan evladı için ulusal yas ilan edilmeliydi. Suudi Arabistan kralının vefatının ardından bile yas ilan edilmişti. Bunun için neden yas ilan edilmiyor? Devlet bu durum için kaç yıldır neden bir şey yapmadı? Şimdi bu çıkışı neden yaptılar? Sorumlular bunun hesabını vermeli” dediği öğrenildi.