image

PeyamaKurd (İstanbul) - Başkanlığını İlyas Buzgan’ın yaptığı Hakkı Savunanlar Platformu, İstanbul’da iftar programı düzenledi. Dün gerçekleşen programa, Kürt camiasının tanınan isimlerinin yanı sıra bazı gazeteci, yazar, sanayici ve Kürt mollalar da katıldı. 

Programa, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve 23 Haziran seçimleri için yeninden aday gösterilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu da katıldı. 

Anadil vazgeçilmez bir haktır” 

Kemal Kılıçdaroğlu iftar programı sonrası Kürtlerin bazı sorularına yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, özellikle Kürtçe ve anadil için sorulan sorulara ise şu şekilde yanıt verdi: “Anadili öğrenme vazgeçilmez bir haktır. Eğer böyle bir yasa parlamentoya gelirse kabul edeceğine inanıyorum. Parlamenterlerin çoğu buna hayır demeyecektir. Bu kararın muhattabı parlamentodur.” 

Toplumun tüm kesimleri bize destek veriyor” 

Ekrem İmamoğlu ise programdan sonra Saadet Partisi’nin iftar programına yetişerek burada kısa bir konuşma yaptı ve şunları dile getirdi, “Siyasi bir süreç içindeyiz. Bu da ramazan ayına denk geldi. Hepimiz bu ayın maneviyatını bilmeli ve elimizden ne geliyorsa yapmalıyız.

Fakat bunu çarpıtmaya çalışanlar da var. Ama toplum bunları birbirinden ayırıyor. Ama hiç şüpheniz olmasın halk, iyi ve kötü dili birbirinden ayırıyor” dedi.