image

PeyamaKurd - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sedat Peker’in paylaşımlarıyla dikkat çeken Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında önemli iddialarda bulundu.

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin Süleyman Soylu için yaptığı destek açıklamasını değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Bir kere Soylu, Erdoğan’ı teslim almış durumda. Soylu edindiği bütün bilgileri Bahçeli ile paylaşır” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu Bahçeli’nin Soylu’yu kullanarak Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı istediği her şeyi yerine getirecek şekilde konumlandırdığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Soylu'nun 'Azdan az, çoktan çok gider' diye bir cümlesi oldu televizyon programında. Yani 'Bana bir zarar gelirse asıl zararı onlar çeker' demek istedi. Bu, aslında açık ve net bir tehditti. Ve tehdit karşı tarafta algılandı ve kabullenildi, çünkü önlem alması gereken kişi ve çevresi çok kirli. O da bu kirliliğin farkında.

Soylu'ya bir şey diyemediler. Bahçeli de bütün kendi bürokratik kadrolarını bu vesile ile devlete yerleştiriyor. Bahçeli için zaten sorun yok. Soylu’ya destek çıkarak Erdoğan’ı kendi istediği her şeyi yerine getirecek şekilde konumlandırıyor. Bu tablo, AKP’li vekilleri ne kadar rahatsız ediyor, bilmiyoruz.”

Cumhuriyet gazetesine konuşan Kılıçdaroğlu, “Siz 'lağım patladı' dediniz… Bir süredir Sedat Peker’in iddialarını izliyoruz. Şaşkınlığa uğrayıp 'Bu kadar da olmaz' diye geçiyor mu içinizden?” şu şekilde yanıtladı:

Niye 'Lağım patladı' dedim, çünkü Cumhuriyet tarihinde ilk kez siyasetçiyle mafyanın iç içe geçtiğini ve mafyanın para gücünü kullanarak siyaseti yönlendirdiğini gördük. 90’larda da gördük ancak bu kadar değildi…

CHP lideri, “Bahçeli’nin Soylu üzerinden Erdoğan’a mesaj verdiği görüşüne katılır mısınız?” sorusu üzerinden şu ifadeleri kullandı:

“Evet, katılıyorum. Bir kere Soylu, Erdoğan’ı teslim almış durumda. Soylu edindiği bütün bilgileri Bahçeli ile paylaşır. Soylu’nun 'Azdan az, çoktan çok gider' diye bir cümlesi oldu televizyon programında. Yani 'Bana bir zarar gelirse asıl zararı onlar çeker' demek istedi. Bu, aslında açık ve net bir tehditti. Ve tehdit karşı tarafta algılandı ve kabullenildi, çünkü önlem alması gereken kişi ve çevresi çok kirli. O da bu kirliliğin farkında. Soylu’ya bir şey diyemediler. Bahçeli de bütün kendi bürokratik kadrolarını bu vesile ile devlete yerleştiriyor. Bahçeli için zaten sorun yok. Soylu’ya destek çıkarak Erdoğan’ı kendi istediği her şeyi yerine getirecek şekilde konumlandırıyor.”

“AKP’de rahatsız olan vicdanlı insanlar var”

Kılıçdaroğlu açıklamasında bu durumdan rahatsız olan AKP’lilerin olduğunu belirterek, “AKP’nin içinde de vicdanlı insanlar var, bu gidişten rahatsızlar. 'Türkiye böyle bir pozisyonla karşı karşıya kalmamalıydı' diyen insanlar var. 'Bu kadar çürümenin, bu kadar kokuşmanın olduğu yerde siyaset kurumuna güven dip yapacak' diyen bir kesimden söz etmek mümkün, fakat Soylu, İçişleri Bakanlığı’yla Emniyet İstihbarat’ı, Jandarma İstihbarat’ı, bütün valileri, kaymakamları, Emniyet müdürlerini yönetir pozisyonda. Soylu, Erdoğan’ın bütün sırlarına vâkıf” dedi.