image

PeyamaKurd - CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı programda Diyarbakır’la ilgili yeni bir açıklama yaptı.

Diyarbakır’a yapacağı ziyaret öncesindeki "Bu ülkeye demokrasi gelecekse, bu ülkede demokrasi olacaksa, bu ülkede herkes kimliğinden dolayı ötekileştirilmeyecekse, inancından ötürü ötekileştirilmeyecekse bunun yolu Diyarbakır’dan geçer" sözlerine değinen CHP lideri, "Diyarbakır'da çekilen zulümleri bilmiyor muyuz? Boşuna mı helalleşme dedim. Bu kardeşiniz ateşten gömleği giydi. Bu helalleşmeyi gerçekleştireceğim. Bu ülkeyi cennete çevireceğiz" dedi.

Öte yandan 2016 yılından beri Edirne Cezaevi’nde tutuklu eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında da açıklama yapan CHP lideri “Demirtaş'ın içeride tutulmasının nedeni 'Seni başkan yaptırmayacağız' demesidir” dedi.

Erdoğan'ın "Abdullah Öcalan'ın, Selahattin Demirtaş'ın vermiş olduğu mesajlardan rahatsız olduğu ortada bir gerçek" açıklaması hakkında da konuşan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Hani görüşmüyorlardı? Demek ki görüşüyorlar. Selahattin Demirtaş niye tutuluyor içeride? Haksız yere tutuluyor. Osman Kavala, haksız yere tutuluyor. Birisini mi öldürdüler? Bir insan siyasi görüşü dolayısıyla hapse atılır mı? Sayın Demirtaş, cumhurbaşkanı adayıydı. Hakimler seçime girebilir dedi. Kendisinin belirlediği hakimler. Trump telefon edince papazı bırakıyorsun, bu içeride siyasi rehine olarak tutacaklar. Öcalan ile ne görüştüler bilmiyoruz. Demirtaş'ın içeride tutulmasının nedeni 'Seni başkan yaptırmayacağız' demesidir. Görüşlerimiz farklıdır ama haksızlık varsa söyleyeceğiz. Sayın Demirtaş çıktığında gelip CHP'ye mi oy verecek, hayır. Ama siz hakkı ve hukuku savunmak zorundasınız."