image

PeyamaKurd - Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırıları sürerken, Kiev yönetiminden müzakerelerle ilgili bir açıklama geldi. Son gelişmelerle ilgili açıklamada bulunan Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Kiev'in Moskova ile müzakerelere karşı olmadığını dile getirdi.

Fransız Parisien gazetesine demeç veren Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba, Ukrayna’nın Rusya ile müzakerelere karşı olmadığını ifade etti.

Bakan Kuleba, ‘Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ısrarla üzerinde durduğu Rusya ile müzakerelerin Kiev ile Paris arasındaki telefon görüşmelerinin konusu olup olmadığı’ sorusunu yanıt vererek, “Ukrayna müzakerelere karşı değil. Vladimir Zelenskiy, G20 zirvesinde ‘dünya barışından’ söz etti ve buna ulaşma iradesini dile getirdi” ifadesini kullandı.

Ayrıca buradaki açıklamalarının devamında, söz konusu bunun gerçekleşmesi için Rusya'nın ‘müzakereleri ve ültimatomu karıştırmayı bırakması gerektiğini’ belirten Kuleba, ne Macron'un ne de diğer liderlerin Ukrayna'yı çıkarlarına aykırı müzakerelere zorlamadığına dikkat çekti.

Kuleba açıklamasında, “Adil bir barış, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün tamamen yeniden tesis edilmesiyle başlar” sözlerine yer verdi.