image

PeyamaKurd- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye’nin Rojava’ya yönelik askeri operasyonunda bir an önce diyalog ve diplomasinin devreye girmesini istedi.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan KKTC cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Türk - Kürt - Arap hiçbir çocuğun burnunun kanamasını arzulayamam. Daha önce de söyledim 1974’te biz adına Barış Harekatı desek de bu bir savaştı ve akan da kandı. Şimdi Barış Pınarı desek de akan su değil kandır” dedi.

Diyalog ve diplomasinin devreye girmesini isteyen Akıncı, “Bana göre Türkiye’nin mutlu ve huzurlu geleceği Türkü - Kürdü - Arabı ve Türkmeni ile tüm bölge halklarının diyalog içinde inşa edecekleri bir düzenle mümkün olacaktır. Suriye’nin toprak bütünlüğü içinde kendi sınırlarına sahip çıkabileceği ve Türkiye’nin de kendi sınırlarını güvende hissedebileceği bir durumun yaratılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Kıbrıslı Cumhurbaşkanı, Suriye topraklarının artık neredeyse onuncu yılına girmekte olan savaşa doyduğu noktasında düşüncesini paylaşarak, “On yıldır akan kan bundan böyle de akmaya devam ederse barışa ulaşmak mümkün olmayacaktır” dedi.

Türkiye’den Akıncı’ya Tepki

Akıncı’nın açıklamalarına tepki gösteren Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuad Oktay, Akıncı'yı harekatla ile ilgili sarf ettiği sözler nedeniyle kınadığını ve “talihsiz” açıklamanın Kıbrıs Türklerinin görüşünü yansıtmadığına inandığını söyledi.

Oktay, “Akıncı’nın bugün cumhurbaşkanı sıfatı ile yaptığı açıklama tarih bilinci ve bilgisi yoksun bir açıklamadır. Bu talihsiz açıklamanın Kıbrıs Türkü'nün görüşünü yansıtmadığına inanıyorum. Ülkemizin yürüttüğü haklı mücadeleyi hiçe sayan bu yaklaşım, kalpleri her zaman Türkiye ile atan Kıbrıs Türk halkının vicdanında mahkum olacaktır” ifadelerini kullandı.