image

PeyamaKurd- Kerkük petrolüne yönelik flaş bir haber gündeme geldi. Konuya ilişkin Reuters'a konuşan kaynaklar: “Irak'ta bir önceki hükümet ile Kürdistan, Kerkük'ten, Ceyhan'a ham petrol pompalanması için bir anlaşmaya varmıştı.  Söz konusu anlaşma, Irak'ın yeni başbakanı ile yeni petrol bakanının onayını bekliyor” dedi.

Irak’ın, İran’a karşı 4 Kasım’da yürürlüğe girecek olan yeni ABD yaptırımlarına uyacağı ifade ediliyor. iki kaynak; Irak’ın, Kerkük’ün kuzeyinden çıkarılan ham petrolü yaptırımlara uymak için artık İran’a göndermeyeceğini belirtti.

Reuters’a konuşan kaynak, “Kerkük-Ceyhan hattı için de ekim ayının ortalarında bir anlaşma yapıldığı ortaya çıktı. Kaynaklar, Irak’ın bir önceki federal hükümeti ile Kürdistan Yönetimi’nin Kerkük’ten Ceyhan’a ham petrol pompalanması için bir anlaşmaya vardığını” belirtti.

Kaynak son olarak, “Buna göre, anlaşmanın taslağı hazırlandı ve Irak’ta önceki gün yemin eden yeni başbakan ile yeni petrol bakanının da onayını alması için sadece imza aşaması tamamlanmadı” diye konuştu.