image

PeyamaKurd - Maraş'ın Pazarcık ilçesinden geçen Kerkük-Ceyhan ham petrol boru hattında dün akşam meydana gelen patlama küresel petrol fiyatlarını etkiledi.

Edinilen bilgilere göre, dün akşam meydana gelen patlamanın ardından küresel ham petrol fiyatları arzın daha da azalacağı endişeleriyle yedi yılın zirvesine çıktı.

Bret ham petrolünün fiyatının sabah saatlerinde 07:31 itibariyle 88,51 dolardan işlem gördüğü belirtildi.

Dün akşam yoğun kar yağışının etkili olduğu Maraş'ın Pazarcık ilçesine bağlı Narlı Mahallesindeki bir elektrik direği, henüz bilinmeyen bir nedenle devrildi. Direk, bölgede bulunan bir petrol boru hattına isabet etmesi sonucu patlama meydana geldi.

BOTAŞ patlamaya ilişkin yaptığı açıklamada “(Hattın) yaklaşık 511’inci kilometresinde henüz sebebi belirlenemeyen bir nedenle patlama olmuş, patlama sonucunda yangın meydana gelmiştir” ifadesini kullanmıştı.

Kerkük petrolünü Ceyhan limanına taşıyan boru hattı, Kürdistan Bölgesi üzerinden Türkiye'ye geçiyor. Terör örgütü IŞİD'in saldırıları nedeniyle söz konusu boru hattı 2017 senesinde yenilenmişti. Boru hattı, Salahaddin vilayetinden başlayıp Kerkük ve Musul'dan geçip Duhok'un Fişhabur bölgesinden Türkiye'ye geçiyor.