image

PeyamaKurd - Irak Başbakanı Mustafa Kazimi, Bağdat'ta düzenlenen "Çalınan Malların İadesi için Uluslararası Konferans" adlı etkinlikte önemli açıklamalarda bulundu.

Yargı eki ve şeffaflık kurumu adı altında iki komitenin kurulduğuna dikkat çeken Kazımi, “Bu komite bir yıl içerisinde 17 yılda ifşa edilemeyen yolsuzluk dosyasını ortaya çıkardı" dedi.

Kazımi, ülkede mezhep savaşı döneminde bile (2006-2008) yolsuzlukların yapıldığını belirterek, “"Müessis devlet inşası halkımızla yüzleşmekten geçer. İlk günden beri temel hedefimiz; yolsuzluklarla mücadele” diye konuştu.

"Yolsuzluk ve terör aynı şeydir" diyen Kazimi, "Eski rejim döneminde de milyarlarca dolar yurtdışına kaçırıldı. Yolsuzlukla mücadele konusunda geri adım ve moral bozukluğu yok" ifadelerini kullandı.

Irak Adalet Bakanı: Kaçırılan tüm malların iadesinde ısrarlıyız!

Yolsuzlukla ilgili konuşan Irak Adalet Bakanı Salar Abdussettar ise, "Çalınan malların iadesinde uluslararası çabalar zayıf kalıyor. Ülkeden çıkarılan malların uluslararası destekle iadesi lazım. Hükümetimiz yurtdışına kaçırılan tüm malların iadesinde ısrarlı" dedi.

Öte yandan konferansta konuşan Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmet Ebu Gayt da, “Çalınan Malların İadesi Konferansı yolsuzluklarla mücadelede önemli bir adım. Yolsuzluklarla mücadele zor bir iştir ve sürekli iş birliği gerektirir. Yolsuzlukların önünü kesmek için bu iş birliği önemli” ifadesini kullandı.