image

PeyamaKurd - Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, dün akşam Bağdat’taki Mar Yusuf Keldani Katolik Kilisesi’nde düzenlenen Noel Ayinine katıldı.

Turada bir konuşma yapan Kazımi, Hristiyanların Irak’ta kalması, göç edenlerin de geri dönmelerinin sağlanması için destek olmaları gerektiğini ifade etti.

Irak’ın geleceğini inşa etmede diyaloğun önemine dikkat çeken Kazımi, “Ancak çeşitliliği zayıflığa çevirmeye çalışanlar var. Fakat umudu yeşertmekten başka çaremiz kalmadı” diye konuştu.

Kazımi, “Iraklı Hristiyanların büyük bir rolü var. Onların Irak’ta kalmasını ve göç edenlerin de geri dönmesini sağlamamız gerekiyor” dedi.

Hristiyanlara hitaben konuşan Kazımi, “Bu ülke sizin ülkeniz. Bu ülke gerçek zenginliklere sahiptir ki o da dini ve kültürel çeşitliliktir. Iraklılar bunu güç kaynağına çevirmeli. Iraklıların kimliği, Hristiyanlar ve diğer tüm bileşenler olmadan düşünülemez” ifadesini kullandı.

2013 senesinde Irak’ta 1.5 milyon Hristiyan bulunurken, bu sayının geçtiğimiz ay yapılan nüfus sayımında 250 bine indiği kaydedilmişti.

Musul’un terör örgütü IŞİD’in işgali altında bulunduğu 2014-2017 yılları arasında 130 bin Hristiyan göç etti, 115’i öldürüldü, 161’i de kaçırıldı.