image

PeyamaKurd - Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, Fransa, Katar, Ürdün ve Kuveyt liderlerinin katıldığı  "Bağdat İş Birliği ve Ortaklık Konferansı"nın açılış konuşmasını yaptı.

Irak’ın geçmişte çeşitli sorunlar ve tehlikelerle karşı karşıya kaldığını ifade eden Kazımi, “Bağdat Konferansı, dünyayla en iyi ilişkilerin geliştirilmesi için bakış açımızı yansıtıyor” diye konuştu.

Kazımi yaptığı konuşmada, “Irak topraklarının bölgesel çatışmalar için bir arena olarak kullanılmasını kabul etmiyoruz” dedi.

Kazımi konuyla ilgili sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Irak olarak topraklarımızın başkalarına saldırı, bölgesel ve uluslararası çatışma sahası olmasını kabul etmiyoruz. Geçtiğimiz günlerde Musul’a bağlı Şengal bölgesini ziyaret ettim. Şengal ve ülkemizin diğer her yerinde tüm tehlikelere rağmen hayatı normale döndürmek istiyoruz. Komşu ve dost ülkelerle savaş ve gerginliğe bir daha geri dönmeyiz. Aramızdaki ortaklık alanları çok fazla. İyi niyet ve iş birliği, bölgemiz ve dünya barışı için önemlidir.”

Şengal mesajı!

Geçen hafta Şengal’e gerçekleştirdiği ziyarete dikkat çeken Kazımi şu ifadeleri kullandı:

“Irak olarak topraklarımızın başkalarına saldırı, bölgesel ve uluslararası çatışma sahası olmasını kabul etmiyoruz. Geçtiğimiz günlerde Şengal bölgesini ziyaret ettim. Şengal ve ülkemizin diğer her yerinde tüm tehlikelere rağmen hayatı normale döndürmek istiyoruz. Komşu ve dost ülkelerle savaş ve gerginliğe bir daha geri dönmeyiz. Aramızdaki ortaklık alanları çok fazla. İyi niyet ve iş birliği, bölgemiz ve dünya barışı için önemlidir.”