image

PeyamaKurd - Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Strazburg'daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) karar ve hükümlerinin uygulanmasını denetlemek üzere 5-7 Aralık tarihleri arasında üç aylık toplantısını gerçekleştirecek. Komite, AİHM’in verdiği kararları uygulamadığı gerekçesiyle Türkiye’ye yaptırım uygulanıp uygulanmayacağını da görüşecek.

Masada Kavala ve Demirtaş dosyası var

Komitenin ele alacağı dosyalar arasında iş insanı Osman Kavala ile eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş dosyaları da bulunuyor. AİHM, her iki davada da başvuru sahiplerinin insan haklarının ihlal edildiğine hükmetmiş ve Türkiye’den Kavala ve Demirtaş’ın derhal serbest bırakılmalarını talep etmişti.

AİHM, 2017’den bu yana tutuklu olan iş insanı Kavala'nın davasında kararın uygulanmaması üzerine konuyu Bakanlar Komitesi’nin gündemine getirmiş ve Türkiye hakkında “ihlal prosedürü” başlatmıştı. İhlal prosedürüne göre, AİHM kararlarına uymayan ülkelere yaptırım kararı uygulanacak.

Türkiye, yaptırımlarla karşılaşabilir

Gerçek Gündem’e konuşan TBMM Dışişleri Komisyonu ile Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) üyesi ve CHP İstanbul Milletvekili Yunus Emre, Türkiye’nin Osman Kavala kararına uymaması halinde belli yaptırımlarla karşılaşabileceğini dile getirdi.

“Türkiye, üyelikten çıkarılabilir”

Tüm bu yaptırımların Türkiye açısından çok ağır olacağını ifade eden Emre, Türkiye’nin AİHM kararlarını uygulamadığı için üyelikten çıkarılabileceğini de söyledi:

“Türkiye’nin AB Konseyi üyeliğinden çıkarılmasını beraberinde getirebilecek şekilde ortak prosedür denen bir şey var: ‘Ortak Tamamlayıcı Prosedür.’ Bunun uygulanması çağrısı yapılıyor. Yani bu, Türkiye AİHM kararlarını uygulamadığı için üyelikten çıkarılsın demek.”