image

PeyamaKurd - İran’daki olaylara ilişkin ortak yazılı açıklamada bulunan ABD ve Kanada Dışişleri Bakanlığı, ülkedeki protestoculara yönelik şiddet eylemlerinden dolayı bazı İranlı yetkililere yaptırım uygulama kararı aldığını duyurdu.

ABD ve Kanada Dışişleri Bakanlığı ortak açıklamasında şu sözlere yer verildi:

“Kanada ve ABD, İran İslam Cumhuriyeti'nin barışçıl protestoculara yönelik şiddet eylemlerini ve İran halkına yönelik devam eden baskısını kınama konusunda bir araya geldi. İran'ın kadınlara yönelik yaygın baskısını ve devlet destekli şiddetini kınıyoruz.”

Açıklamada, söz konusu bunların uzun süredir iki ülkenin ortak endişeleri olduğu belirtilerek, İran makamlarının Mahsa Amini'nin ölümünün ardından İran halkına yönelik şiddeti yoğunlaştırmasına dünyanın her köşesinden sonuç odaklı yanıtlar verilmesi gerektiği kaydedildi.

Ayrıca iki ülkenin yaptırım kararını içeren açıklamasında, "Bugün, İran halkının insan haklarını ve temel özgürlüklerini inkar etmeyi amaçlayan acımasız baskının bir parçası olarak işlenenler de dahil olmak üzere insan hakları ihlalleriyle bağlantılı İranlı yetkililere karşı koordineli yaptırımlar uyguladık" denildi.