image

PeyamaKurd - Biden'ın Asya'daki ziyaretlerinin yankıları sürüyor. Asya turunda Çin'in Tayvan'a saldırması durumunda Tayvan'ı savunmak için buna askeri olarak müdahil olabileceklerini belirten ABD Başkanı Joe Biden'ın sözleri ABD basınında geniş yankı bulurken ifadeleri "riskli" ve "güven kaybettirici" olarak değerlendirildi.

ABD Başkanı Joe Biden'ın Japonya Başbakanı Kişida Fumio ile Akasaka Sarayı Devlet Konukevi'nde düzenledikleri ortak basın toplantısında bir gazetecinin, "Açık nedenlerle Ukrayna çatışmasına askeri olarak dahil olmak istemediniz. Konu buna gelirse Tayvan'ı savunmak için askeri olarak müdahil olmaya istekli misiniz?" sorusuna "evet" yanıtı vermesi gündemde tepki ile karşılandı.

Washington yönetimi söz konusu Joe Biden'ın bu açıklamasının bir politika değişikliğine işaret etmediğini savunsa da Biden'ın yorumları ülke basınında sert tepki ile karşılandı.

Biden güven kaybediyor!

Biden'ın bu ziyaretini değerlendiren Wall Street Journal gazetesinin Yayın Kurulu, "Biden'ın gerçek Tayvan hatası" başlıklı bir başyazı kaleme alıp yayınladı.

ABD Başkanı'ın sık sık açıklamalarında gaflara ya da kafa karışıklığına imza attığına işaret edilen yazıda, Beyaz Saray'ın sürekli Biden'ın açıklamalarını düzeltmesinin de güven kaybına yol açtığı kaydedildi.

WSJ makalesinde, ayrıca Biden'ın açıkladığı Hint-Pasifik Ekonomik Çerçevesinde Tayvan'ın yer almamasının ise büyük hata olduğuna ve bu ülkeye desteği göstermek için asıl bunun yapılması gerektiğine vurgu yaptı.