image

PeyamaKurd - ABD Başkanlık seçimlerinin galibi Demokrat Joe Biden, oluşturmaya çalıştığı yeni kabinesinde iklim değişikliği ile mücadele edecek ekibini duyurdu.

Delaware eyaletinin Wilmington şehrinde yeni ekibi duyuran Biden, Enerji Bakanlığına eski Michigan Valisi Jennifer Granholm'ü, ABD Çevre Koruma Ajansının (EPA) başına da North Carolina eyaletinin çevre departmanından Michael Regan'ı getireceğini kaydetti.

Biden'ın açıkladığı ekibe ilişkin Senato’da da oylanması durumunda Michael Regan, ülkede EPA başkanlığına getirilen ilk siyahi olacak.

Yeni Başkan Biden, Beyaz Saray Çevre Kalitesi Konseyi başkanlığına Brenda Mallory’yi, Ulusal Çevre Danışmanlığına eski EPA Başkanı Gina McCarthy'i ve Ulusal Çevre Danışmanlığı yardımcılığına da kendisine uzun zamandır danışmanlık yapan Pakistan kökenli Ali Zaidi’yi getireceğini de belirtti.

Ayrıca Biden, yeni kabinesinin kaliteli ve tecrübeli üyelerden oluştuğuna dikkat çekerek, "Bugün, hükümetimin zamanımızın varoluşsal tehdidi olan iklim değişikliği ile mücadele planına liderlik edecek bir ekibi duyurmaktan mutluluk duyuyorum" sözlerine yer verdi.