image

PeyamaKurd - Myanmar'daki askeri darbenin ardından açıklamada bulunan ABD Başkanı Joe Biden, bu ülkeye demokratik geçiş sürecinde kaldırılan yaptırımların tekrar geri getirilebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Myanmar'daki askeri darbe konusunda bir yazılı açıklamada bulunan Joe Biden şunları dile getirdi:

"Myanmar'da Aung San Suu Çii ve diğer sivil yetkililerin gözaltına alınması, ulusal sıkıyönetim ilan edilmesi, Myanmar'ın demokrasiye geçişine ve hukukun üstünlüğüne doğrudan bir saldırıdır."

Başkan Biden, demokrasilerde orduların yönetimi devirmeye ya da güvenilir bir seçimin sonucunu silmeye çalışmaması gerektiğinin altını çizerek, "Neredeyse 10 yıldır, Myanmar halkı seçim, sivil yönetim ve hükümetin barışçıl yollarla devredilmesi için mücadele veriyor. Bu sürece saygı duyulmalı" açıklamasına yer verdi.

Ayrıca Biden açıklamasında, uluslararası toplumun da Myanmar ordusuna tepki göstermesi ve bu orduya, yönetimi sivillere tekrar vererek gözaltındakileri de salıvermesi için çağrı yapması gerektiğini belirterek, "ABD, bu zor zamanlarında Myanmar halkı ile bir olanları not almaktadır" dedi.